Amit a kékfényről tudnod kell
A kékfény mindenhol ott van
Ugyan a kékfény a kijelzők okozta káros hatásairól vált híressé, nem szabad azt hinnünk, hogy teljes mértékben ártalmas. Kékfény a napfényben is megtalálható.
Természetes körülmények között fontos szerepet tölt be a mindennapokban, azonban a modern világban korlátoznunk kell a hatását.
Milyen káros hatásai vannak a kijelzőknek?

Szemfájdalom
A kijelző előtt töltött hosszú idő következtében a szem elfárad, kiszárad, majd égő fájdalom lép fel.

Alvászavarok
A lefekvés előtti kijelzőhasználat nehezíti az elalvást és növeli az alvászavarok kockázatát.

Fejfájás
A kékfénynek való kitettség hatására homlok-, illetve tarkófájdalom jelentkezhet.

Rövidlátás
A hosszútávú, folyamatos kijelzőhasználat könnyedén rövidlátást eredményezhet.
mit mond a tudomány?
A fény elektromágneses részecskékből tevődik össze, amik különböző hullámokon közlekednek.
Ezek a hullámok energiát bocsátanak ki.
Minél rövidebb a hullámhossz, annál nagyobb az energia.
Minden hullámhossz különböző színt jelenít meg, amiket érzékelünk is.
A kékfény a látható spektrum végén helyezkedik el, rövid hullámhossza miatt nagy energiával rendelkezik. Alapvetően két részre lehet osztani.

kék-türkiz,
a kékfény jótékony hatása
- 440-500 nanométer hullámhosszig terjed a kék-türkiz. Ebben a tartományban főleg a kékfény jótékony hatásai érvényesülnek.
- A kékfénynek való kitettség hatással van a hormonháztartásunkra. A szervezet hormonjai szabályozzák a közérzetet, valamint a cirkadián ritmust.
- A fény befolyásolja, hogy ébren vagyunk-e vagy alszunk. Lehetővé teszi a munkánkra való összpontosítást, a hatékonyságot, valamint hogy frissnek érezzük magunkat és egészségesek legyünk.
- A természetes mennyiségű, és megfelelő időben szemünket érő kékfény fontos szerepet játszik egészségünk megőrzésében. Mi történik azonban akkor, ha felborul ez a törékeny egyensúly?
kék-ibolya,
a káros hatás
- A 380-440 nanométer tartományba esik a kék ibolya fény, ami rendkívüli veszélyt jelent a látásunkra. Szinte teljes mértékben szűrés nélkül halad át a szemen, így jut el a retinához.
- Amellett, hogy a kötőhártya és a szaruhártya fájdalmas gyulladását okozza, kárt tehet a szemlencsében is.
- A kijelzők miatt sokkal több kékfény éri a szemünket, mint amennyire szüksége lenne. Különösen igaz ez éjszaka, amikor aludni készülünk.
- A monitorhasználat miatt sokkal többet nézünk közelre, mint távolra, ez pedig közvetlenül felel a rövidlátás kialakulásáért.
Hogyan védekezzünk tehát a kékfény káros hatásai ellen?
Rövid szünetek
Hosszas kijelzőhasználat esetén törekedjünk több, rövidebb szünet beiktatására. Ilyenkor igyekezzünk távolbanézéssel tornáztatni szemünket.
Kijelzők kerülése
Lehetőségeinkhez mérten csökkentsük a kijelzők előtt töltött időt, különösen elalvás előtt.
Kapcsoljunk világítást
Ha késő este televíziót, laptopot vagy telefont használunk, kapcsoljunk világítást. Drasztikusan megnöveli a szem romlását, ha teljes sötétségben nézzük ezeket az eszközöket.
NYSA kékfény-szűrő szemüvegek
A fent leírt módszerek betartásán kívül használjunk magas minőségű, modern stílusban készült NYSA szemüvegeket. Ezek nappal és éjszaka is védik szemünket a kékfény káros hatásaitól.